ایده‌بازار رویدادی است که توسط اداره کل انجمن‌های علمی دانشجویی و امور المپیادهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک) برگزار می‌شود. این بازار باهدف تحقق کارآفرینی مبتنی بر ایده‌پردازی و نوآوری ایجادشده و این امکان را برای صاحبان ایده فراهم می‌کند که ایده خود را اجرایی کرده یا برای اختراعات خود، خریدار و سرمایه‌گذار پیدا کنند. این مبلغ علاوه بر سرمایه‌گذاری است که بر روی استارتاپ انجام می‌گیرد.

ساختار حضور ایده‌ها و اختراعات در این رویداد به‌صورت از پیش زمان‌بندی‌شده است، تاکنون دو مرحله از این رویداد برگزارشده که اولین دوره در اسفندماه سال ۹۲ و دومین دوره آن در مهرماه سال ۹۳ برگزار شد. ایده‌بازار تاکنون سه رویداد تخصصی در حوزه‌های پلیمر، مهندسی کامپیوتر و مهندسی پزشکی برگزار کرده است.

راهنمای کسب و کار در اینترنت

از مزایای شرکت در این رویداد جذب سرمایه و استفاده از امکانات حامیان رویداد، یافتن هم‌تیمی، آشنایی با ایده‌های ارائه‌شده، نحوه غربالگری و داوری ایده‌ها می‌باشد. در هر مرحله از این رویداد، ایده‌ها و گروه‌های برگزیده مبلغی را به‌عنوان کمک بلاعوض جهت اجرایی کردن ایده خود دریافت خواهند کرد؛ مثلا در مهندسی کامپیوتر و برنامه‌های موبایل به سه ایده اول مبلغ پنج میلیون تومان کمک بلاعوض هدیه شد.

از دیگر نکات حائز اهمیت ایده‌بازار امکان فروش ایده و اختراعات در فرابورس است، در ایده بازارها برای اولین بار اختراعات ثبت‌شده و محصولات دانش‌بنیان تولیدشده از طریق فرابورس عرضه خواهد شد. این فرایند در رویدادهای مختلف متفاوت خواهد بود که شرایط آن در هر رویداد اعلام خواهد شد.

آدرس ایده بازار: http://ideasbazaar.ir
منبع : نت استارت