بهینه سازی سایت یا سئو یعنی کارهایی که ما انجام می دهیم تا سایتمان در یک سری از کلمات مربوط به کسب و کارمان در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. اگر شما سایتتان را برای گوگل بهینه سازی کنید می توانید افرادی زیادی را روزانه به صورت رایگان وارد سایت خود کنید.

 

چرا باید سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

فرض کنید شما یک وب سایتی دارید در زمینه فروش پوشاک چرم و صدها سایت هم در زمینه فروش چرم فعالیت دارند. حالا گوگل سایتهایی را که قدیمی تر هستند و محتوای بیشتری دارند را در صفحه اول نمایش می دهد. اگر شما بخواهید که سایتتان روند طبیعی خودش را طی کند شاید چندین ماه یا سال زمان ببرد تا در صفحه اول گوگل قرار بگیرید و شاید هم هیچ وقت قرار نگیرید. حالا در نظر بگیرید که اگر سایتتان را برای گوگل بهینه کنید به سرعت شاهد افزایش رتبه سایت خود در گ
وگل می شوید. همین مساله باعث می شود زمانیکه اشخاصی در گوگل به دنبال پوشاک چرم هستند و عباراتی را در این زمینه جستجو می کنند ، مثل خرید چرم ، پوشاک چرم ، کیف چرم زنانه و … سایت شما در صفحه اول گوگل نمایش داده شود و اشخاصی زیادی که روزانه در این رابطه با این عبارات در گوگل جستجو می کنند با سایت شما آشنا شوند و فروش سایت شما افزایش پیدا کند.

 

بهینه سازی سایت برای گوگل

 

بخش های بهینه سازی سایت

سئو یا همان بهینه سازی وب سایت دو بخش اساسی دارد

بخش سئو داخلی که می گوییم on page و بخش سئوی خارجی که می گوییم off page

سئو داخلی سایت شامل دو بخش می باشد.

  • بخش محتوای سایت
  • بخش فنی و کدنویسی

سئو خارجی سایت هم مربوط می شود به لینک سازی و ارتباطات سایت با سایتهای دیگر

 

علاوه بر این موارد ، گوگل هر چند وقت یکبار یک سری الگوریتمهایی را معرفی می کند و تاکید دارد که وبمستران باید سایتهای خود را بر اساس معیارهایی که اعلام میکنم بهینه سازی کنند.

 

برخی از وبمستران با فریب دادن گوگل ، سایت خود را بهینه سازی می کنند (سئو سیاه) و سایتشان را به نتایج اولیه گوگل هدایت می کنند. اما بعد از چند ماه گوگل متوجه می شود که مدیر چنین سایتهایی با روشهای فریبنده سایت خود را بهینه سازی کردند و در نتیجه سایت آنها را جریمه می کند. گوگل زمانی که یک سایتی را جریمه می کند یعنی دیگر به آن سایت اعتماد ندارد و در نتیجه سایتی که تا دیروز در چند رتبه اولیه گوگل بود را باید در صفحات ۱۰ به بعد گوگل مشاهده کرد!

 

تغییرات استانداردهای بهینه سازی سایت

هر روز که می گذرد ، قوانین گوگل سخت گیرانه تر می شود و کار بهینه سازی وب سایت سخت تر از گذشته می شود. آیا گوگل با سایتهای صفحه اول دشمنی دارد؟ خیر ، در واقع هدف اصلی گوگل آن است که سایتهایی که محتوای با کیفیتی دارند را به صفحه اول بیاورد و به کاربرانش نمایش دهد تا کاربران بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند.

 

از بحث خارج نشویم! تغییرات الگوریتمهای گوگل باعث شده تا در تمام دنیا به عنوان یک علم یا یک مهارت کاملا تخصصی به سئو نگاه شود و در دانشگاههای معتبر دنیا تدریس شود.

 

چرا می گویند محتوا پادشاه وب است؟

گفتیم که گوگل دوست دارد سایتهایی که محتوای با کیفیت و با ارزش دارند را به کاربرانش نمایش دهد. اگر سایت شما محتوای با کیفیتی داشته باشد می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. وقتی کاربران سایت شما از محتوای سایت شما رضایت داشته باشند ،‌گوگل هم متوجه این قضیه می شود و رتبه های بهتری را به شما می دهد.

 

بهینه سازی سایت یک پروسه زمان بر هستش و اگر شما بهترین مقالات را هم در سایتتان منتشر کنید به این گونه نمی باشد که یک هفته ای در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. در واقع سئو سایت صبر بالایی را می طلبد و شما باید چندین ماه حوصله به خرج دهید تا در نتایج اولیه گوگل قرار بگیرید.

 

منظور از محتوای با کیفیت چیست؟

محتوایی می باشد که کپی برداری از سایتهای دیگر نباشد و دست نویس خودتان باشد و برای کاربران سایتتان هم جذاب باشد.

 

اما سوالی که شاید برای بعضی از شماها پیش بیاد این هستش که من یک فروشگاه اینترنتی دارم و فروشگاه اینترنتی فقط باید محصولات را نمایش دهد و من نمی توام مقالاتی را در سایتم منتشر کنم؟

مردم در اینترنت به دنبال اطلاعات هستند و نه محصولات شما! سایت شما باید اطلاعات مفیدی به کاربران بدهد تا آنها ترغیب شوند و از شما خرید کنند.

 

نگاهی به دیجیکالا در تولید محتوا

حتما شما هم سایت دیجیکالا را می شناسید. یکی از وجه تمایزهایی که سایت دیجیکالا نسبت به سایر فروشگاه های اینترنتی دارد آن است که درباره هر محصول علاوه بر درج اطلاعات و مشخصات محصول ، نقد و بررسی انجام می دهد و بخشی دارد به نام نظرات کاربران که هر شخصی که از آن محصول استفاده کرده و یا از دیجیکالا خریداری کرده می تواند وارد سایت شود و درباره آن محصول و تجربه استفاده از آن محصول مطلبی را بنویسید و خیلی از افراد زمانیکه می خواهند کالایی را خریداری کنند به این بخش مراجعه می کنند تا نظر دیگران را درباره آن کالا بدانند و بعد تصمیم بگیرند که می خواهند کالا را خرید کنند یا خیر.

 

نکته مهم در رابطه با دیجیکالا : حتما شما هم تبلیغات دیجیکالا را در سایتهای مختلفی مشاهده کردید. سایت دیجیکالا ده ها میلیون تومان در ماه برای تبلیغات آنلاین پرداخت می کند ، اما همچنان تعداد افرادی که روزانه از طریق گوگل وارد این سایت می شوند ، از تمام روشهای تبلیغاتی که انجام می دهد بیشتر است. یعنی اگر سایت دیجیکالا برای گوگل بهینه نشده بود فروششان به شدت کاهش پیدا می کرد.

 

نگاهی به بامیلو در تولید محتوا

می توان گفت که یکی از جدی ترین رقبای سایت دیجیکالا ، سایت بامیلو می باشد. سایت بامیلو هم به اهمیت این موضوع به خوبی پی پرده  است. با یک دید ساده و بدون تجزیه و تحلیل دقیق می توان از حجم تبلیغات سایت بامیلو پی برد که صدها میلیون تومان در ماه برای تبلیغات آنلاین پرداخت می کند. اما همچنان یکی از کانالهای اصلی ورود بازدیدکننده به این سایت گوگل می باشد. سایت بامیلو بخشی دارد به نام بلاگ بامیلو و یک وبلاگی را راه اندازی کرده و مطالبی را در این وبلاگ منتشر می کند.

 

صحبت پایانی

در این مقاله سعی کردم شما را با استخوان بندی اصلی سئو آشنا کنم و اهمیت بهینه سازی سایت را برای شما بازگو کنم. در واقع بهینه سازی سایت فقط مخصوص به گوگل نمی باشد. سئو یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو . اما بیشتر صحبتمان درباره گوگل می باشد چون بیش از ۸۵ درصد جستجوهایی که در اینترنت انجام می شود توسط غول بزرگ اینترنتی یعنی گوگل می باشد.

اگر شما بخواهید سایتتان را برای گوگل بهینه سازی کنید دو راه دارید

  • به شرکتهایی که اینکار را انجام می دهند بسپارید که فکر نمی کنم کمتر از ۴ یا ۵ میلیون تومان از شما بگیرند.
  • خودتان دست به کار شوید و بهینه سازی سایت را یاد بگیرید و سایت خود را بهینه سازی کنید.

منبع :  آترین وب