تعریف موفقیت مالی از دید غول‌های موفقیت دنیا

موفقیت مالی یک چرخه است که در آن ابتدا فرد خود را برای فعالیت اقتصادی آماده می‌کند، سپس تولید درآمد می‌کند، این درآمد حفظ می‌گردد و سپس مجدداً توزیع و صرف کارهای خوب می‌شود. با توجه به تعریف ارائه شده که مورد توافق افراد موفق می‌باشد، می‌توان به این سوال پاسخ داد که یک‌شبه موفق شدن معنایی ندارد. موفقیت مالی یک چرخه است و یک اتفاق مقطعی نیست.

لذا مسیر موفقیت مالی را می‌توان در چرخه زیر دید.

 

مسیر موفقیت مالی

چرخه موفقیت مالی

جذب ثروت:

عموماً به این گرایش داریم که تصور کنیم ثروت می‌تواند دنیای واقع در پیرامون ما را در راستای دستیابی به سود متحول کند و این در حالی است که ثروت در ذهن شروع می‌شود. ایده‌ها، نظرات، پنداره‌ها، باورها و منش‌های ما هستندکه تولید پول و ثروت می‌کنند. جیمز آلن می‌گوید: موفقیت مالی یک موضوع شخصی است و بستگی به این دارد که شما خودتان را برای رسیدن به آن آماده کرده‌اید یا نه. اکثر افرادی که وارد دنیای کار می‌شوند، از کار کردن فقط تولید درآمد را می‌بینند، در حالی که شناخت کامل از خود و توانایی‌ها و استعدادهای خود، لازمه‌ی پیشرفت سریعتر در کار است. همچنین مشخص کردن چشم‌انداز، هدف‌گذاری بلندت‌مدت، میان‌مدت، کوتاه‌مدت و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آنها مباحثی است که کمتر کسی به آن عمل می‌کند. در یک مطالعه آماری که بر روی دانشجویان دانشگاه هاروارد انجام شده، آمده است که فقط 3% از دانشجویان این دانشگاه چشم‌انداز و اهداف خود را مشخص کرده و برای رسیدن به آن برنامه مدون دارند. پس پیش‌نیاز قرار گرفتن در مسیر موفقیت مالی، آماده‌سازی خود است که از آن به جذب کردن ثروت یاد می‌شود.

خلق ثروت

در بحث خلق ثروت، توجه به انواع منابع درآمدی و انواع کسب‌وکارها بسیار مهم است. اهرم مالی، داشتن درآمدهای فعال یا غیرفعال یا ترکیبی از آنها مباحثی است که با دانش و درک نسبت به آنها، می‌توانیم خیلی سریعتر و بهتر به موفقیت مالی برسیم.در خلق ثروت، رابرت آلن در کتاب خود به 3 کوه پول اشاره دارد که عبارت‌اند از سرمایه‌گذاری در بورس، ملک‌واملاک و بازاریابی که یک شخص عادی با معلومات متوسط باید بتواند از آنها حداقل 10 جریان کسب درآمد ایجاد کند و از تک‌شغله بودن و اتکا به یک منبع درآمد نجات یابد. معولاً روش افراد موفق در خلق ثروت، ساختن اهرم مالی و ایجاد چندید درآمد غیرفعال است. این افراد حتی اگر ابتدا با درآمدهای فعال شروع کنند، تلاش آنها، حرکت به سمت درآمدهای غیرفعال است. توضیحی از درآمدهای فعال و غیرفعال در مقاله با موضوع ادبیات ثروتمندان بیان شده است.

مدیریت ثروت

پول درآوردن کار بسیار خوشایندی است، اما از آن مهم‌تر حفظ کردن این پول است. خواه میل به سرمایه‌گذاری داشته باشید یا حقوق‌بگیر هستید و بخشی از درآمد خود را پس‌انداز می‌کنید، مدیریت بهینه پول کمک می‌کند تا از پولتان بهتر بهره‌برداری کنید.

مدیریت پول بر 2 پایه استوار است:

  1. افزایش درآمدها
  2. کاهش هزینه‌ها

معمولا در بحث مدیریت پول، دیدگاه و تمرکز عموم جامعه به سمت کاهش هزینه‌ها است، در حالی که تمرکز بر افزایش درآمد موضوعی بسیار مهم‌تر می‌باشد. این موضوع تا این حد مهم است که به تاکید بزرگان، 80% از زمان و انرژی ما در بحث مدیریت پول باید صرف افزایش درآمد یا یادگیری راه‌های آن شود و 20% صرف کاهش هزینه گردد. در مورد افزایش درآمد، داشتن شغل دوم و پس‌انداز درآمد کسب شده و سرمایه گذاری این مبلغ بسیار مهم و در مورد کاهش هزینه، بودجه بندی درآمد و کنترل هزینه‌ها و تحلیل آنها بسیار حائز اهمیت است که در مقالات بعدی بیشتر راجع به آنها صحبت می‌کنیم.

توزیع ثروت

موفقیت مالی تنها ثروت و حفظ آن نیست، بلکه گردش پول هم مهم است. تا مرحله سوم این مسیر یعنی مدیریت پول، برای خود فردی مفید بوده‌ایم، اما اگر به اندازه کافی بخت با ما یار باشد که کسب درآمد کنیم، به عنوان یک شهروند کره خاکی، وظیفه داریم از پول خود برای الهام بخشیدن یا التیام دادن استفاده کنیم. اندرو کارنگی می‌گوید: کسی ثروتمند نمی‌شود، مگر آنکه دیگران را ثروتمند کند. اینکه چقدر ثروت بیندوزید بستگی به این دارد که چقدر اموالتان را با دیگران سهیم می‌شوید.

آیین یک میلیونر آگاه از این قرار است:

من میلیون‌ها دلار درآمد دارم

می میلیون‌ها دلار پس‌انداز می‌کنم

من میلیون‌ها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنم

من میلیون‌ها دلار به دیگران کمک می‌کنم

منلع :http://cetka.ir/%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C/