شخصیت های سیاسی و سایر شخصیت های بزرگ معمولا وارد عرصه های تبلیغاتی نمی شوند مگر در دوره های انتخابات. ولی گاهی منافع ملی موجب می شود که این شخصیت ها نیز به عرصه تبلیغات وارد شوند. هر چند تبلیغاتی که شخصیت های بزرگ وارد آن می شوند معمولا تجاری نیستند و در حیطه بازاریابی اجتماعی طبقه بندی می شوند.

هفته پیش باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در یک ویدئوی تبلیغاتی ظاهر شد که توسط شرکت buzzfeed  ساخته شده بود. تخصص این شرکت در راه اندازی کمپین های خاصی است که سروصدای زیادی ایجاد می کنند و البته در این کمپین هم به شدت موفق بوده است.

این ویدئوی تبلیغاتی با عنوان ” Things Everybody Does But Doesn’t Talk About ” به معنای کارهایی که همه انجام می دهند ولی در موردش با کسی صحبت نمی کنند پخش شده است. ایده اصلی ویدئو از آنجا آمده است که باراک اوباما هم مثل همه انسان ها عادت های خنده دار و کودکانه ای دارد که می تواند در نظر عموم جالب باشد و از همین ایده به طرز زیرکانه ای برای تشویق مردم به شرکت در طرح بیمه عمومی سلامتی که خود باراک اوباما آن را پیشنهاد داده است استفاده شده است. در این ویدئو باراک اوباما در حال شکلک درآوردن در جلوی آینه دیده می شود، از خودش سلفی می گیرد و در حال تمرین سخنرانی به طور ناشیانه ای در تلفظ کلمه FEBRUARY   تپق می زند و در دفتر کارش پرتاب توپ بسکتبال را تمرین می کند و در آخر می گوید که “بی خیال بابا مگه ما چند بار قراره زندگی کنیم؟”

این ویدئو حدود 500 هزار بار به اشتراک گذاشته شده و به قدری سروصدا به پا کرده است که صدا و سیمای کشور ما نیز در اخبار رسمی خودش از آن یاد کرد. این ویدئو به طور قطع با دقت و وسواس زیادی تولید و پخش شده است و درس های زیادی می توان از آن  در حوزه بازاریابی اجتماعی گرفت.

به عنوان مثال حتما جریان انصراف از یارانه ها را به یاد دارید که چقدر تبلیغات از صدا و سیمای کشورمان پخش شد ولی در نهایت با شکست مواجه شد و درصد کمی از مردم از دریافت یارانه ها انصراف دادند. تبلیغات آن دوره به شدت مضحک و غیرحرفه ای ساخته شده بود و دیدگاه بازاریابانه در آن ها بسیار کمرنگ بود، در حالی که مسئله یارانه هنوز هم یکی از مهمترین مسئله های اجتماعی کشور محسوب می شود.

بی شک بازاریابی اجتماعی تکنیک های خاص خود را می طلبد و وقتی پای منافع ملی است این حساسیت ها بیشتر نیز می شود و این نشان می دهد که بزرگان و مسئولینی که قصد ایجاد یک حرکت جمعی بزرگ در کل یک جامعه را دارند باید با تکنیک های تبلیغاتی آشنایی کافی داشته باشند.

نظر شما در مورد تبلیغات اجتماعی که تا کنون در کشور خودمان پخش شده است چیست؟ آیا تبلیغ مشخصی را به خاطر دارید؟

منبع :

http://www.ibazaryabi.com/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF/#more-10667