تلگرام در حقیقت یک  اپلیکیشن پیام رسان است که در ایران نقش های دیگری هم بازی میکند.

محاسن:

۱- تشکیل گروه های کاری و خانوادگی و حتی برای سفر و به اشتراک گذاری و چت گروهی در همان مورد و در کل بالا رفتن سرعت در مدیریت کارها.

۲- درآمدزایی از طریق گروه ها و تبلیغ و بات و سفارش آنلاین و پاسخ گویی پشتیبانی و پخش زنده و …

۳- در نبود توییتر و فیس بوک و واتساپ، به نوعی وظیفه هر سه را به دوش می کشد. (که البته خیلی هم صحیح نیست.)


به یاد می آورم که استادمان میگفت شما می توانید واسطه ها را از سیستم فروش حذف کنید ولی وظایفشان را نه، یکی باید وظایف واسطه ها انجام دهد.

شما می توانید توییتر و فیس بوک و … را از دسترس خارج کنید ولی نیاز به وجود شبکه اجتماعی و تعاملات مجازی از جای دیگر سر در می آورد.

۴- باعث آشنا شدن خیلی از افراد با اینترنت و وب شد که برای شروع کار و نفوذ اینترنت در جامعه خوب است.

تهدیدها:

۱- کلا معنی اینترنت برای خیلی ها برابر شده است با تلگرام. می گویند اینترنت خوب است و یا بد، بعد سوال که می پرسی می گوید ، کانال خوب داریم و اون یکی هم میگوید کانال بد هم داریم.

۲- راه های زیادی برای کلاه برداری و سر کیسه کردن مردم مهیا کرده است.

ولی اصل مشکل نه سیاسی است نه هرزه نگاری و نه پهنای باند اینترنت و نه وقت گذرانی بیش از حد و … مشکل اصلی عدم تولید محتوای فارسی در جای مناسب است.

یکی از پارامتر های غنای وب فارسی، محتوا و اطلاعات موجود در آن به زبان فارسی است.  مشکل اصلی تلگرام این است که بسیاری از محتوا و مکالمات خوب و فنی و تخصصی و ادبی  به جای اینکه در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها و سایت ها و فروم ها که قابل ایندکس شدن، جستجو و آدرس دهی توسط موتورهای جستجو و خود افراد هستند، در تلگرام تولید می شود و تقریبا نابود می شود و یک بار مصرف می شود. وقتی که دولت و نهادهای مسئول دست به اعمال محدودیت می زنند، این یکی از آسیب های پنهانش است و حالا مجبور می شوند با کمک مشوق های مالی و فرهنگی و … نهضت تولید محتوای فارسی را راهبری کنند.

راه حل و فرصت موجود:

۱- من از لحاظ فنی اطلاع خاصی ندارم ولی از لحاظ تئوریک شاید بتوان یک بات تلگرام تولید کرد که مدیر هر کانالی (و شاید گروه ها) بتواند با کمک آن کل محتوای موجود را به وبلاگ ها و وب سایت ها منتقل کند.

۲- یک موتور جستجو مخصوص تلگرام تولید کرد که بتواند کل محتوای تلگرام را برای یک واژه جستجو کند. البته این راه مانند مسکن موقت است و باز هم محتوا در سرور تلگرام است و دقت جستجوی لازم را ندارد و ….

یک موتور جستجوی تلگرام tkav.ir هم پیدا کردم ولی همچنان در موتور های جستجوی وب ما ردی از محتوای تلگرام پیدا نمیکنیم.نویسنده : محمد زاهدی     منبع :اصفهان پلاس