گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی شرکت چکاد افزار گلستان در 45 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 0
فرمت فایل doc
حجم فایل 5681 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45
گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی شرکت چکاد افزار گلستان

فروشنده فایل

کد کاربری 1280
کاربر
 
 

گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی شرکت چکاد افزار گلستان در 45 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

انواع ساختمان 1

1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر 1

2- ساختمان های اسکلت بتن مسلح 1

مراحل اجرایی ساختمان 2

سفت کاری 3

نازک کاری 3

پیاده کردن نقشه و عملیات خاکی 3

گودبرداری محل زیرزمین 6

پی کنی 7

پی سازی 7

پی های غیر مسلح 7

پی های مسلح 8

انواع فنداسیون های گسترده بتون مسلح‌ 9

آرماتور گذاری 10

آرماتورهای طول یا راسته 12

خاموت 12

ادکا 13

بتن ریزی 13

دیوارها 14

- دیوارهای حایل 15

- دیوارهای باربر 15

- دیوارهای زیرزمین 15

- دیوارهای غیرباربر 16

- دیوارهای برشی 16

ستون 17

نکاتی در مورد ستونهای لاغر 18

پله های بتن مسلح 19

انواع پله های بتن مسلح 19

آجر 20

قیر 20

گونی 21

عایق کاری با قیر و گونی 23

ساختمان های اسکلت فلزی 28

مزایای ساختمانهای اسکلت فلزی 28

شیب بندی 30

اجرای پله 30

سقف تیرچه و بلوک 31

اندود ها 32

گچ 37کاشی کاری 37

تاسیسات مکانیکی 38

سنگ 39

شیشه 41

در و پنجره 43

انواع در و پنجره در ساختمان های مسکونی 44

درها 44

نماها 44

درهای خارجی 44

انواع سنگ چینی 45

مقدمه :در سالهای اخیر دانشجویان زیادی در رشته عمران سراسر کشور پذیرفته می شوند و به همین نسبت فارغ التحصیلان این رشته یعنی مهندسان عمران هم با سرعت پا به عرصه کار می گذارند .

مهندسی عمران شغلی پشت میزی نیست و یک فارغ التحصیل باید به امور اجرایی کاملا تسلط داشته باشد . در این بین دانشگاهها با ارایه واحدهایی نظر آزمایشگاهها واجرا و واحدهایی نظیر اینها مخصوصا کارآموزی سعی در یاری دانشجویان برای تلسط بر امور اجرایی دارند . با این حال بسیاری مشاهده می شوند که از مهارت اجرا بهره مند نیستند .

امید است در سالهای آتی باتغییراتی در سیستم ارائه واحد عمران تعداد واحد های کاراموزی و ترمهای آن افزایش پیدا کند .
انواع ساختمان :

انواع ساختمان از نظر سیستم، باربری قطعات ساختمان و نوع مصالح به کار رفته در سیستم باربر ساختمان آنها را به پنج قسمت تقسیم می شود :1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر :

دراین نوع ساختمان ها باربرهای کف و سقفها و دیوارها به دیوار منتقل شده و از دیوار به پی و از آنجا به زمین انتقال می یابد به همین خاطر این گونه ساختمان ها به ساختمان های با دیوار باربر نیز موسوم اند.

از نظر مصالح دیوار باربر دیوارهای آجری، دیوارهای سنگی و دیوارهای با بلوک سیمانی را می توان نام برد. دیوارهای خشتی و گلی هم در بعضی از روستاهای دوردست هنوز کاربر دارد که چون مقاومت چندان برابر زلزله ندارند در حال منسوخ شدن بوده و ساخت آنها توصیه نمی گردد مگر در موارد خیلی ضروری و آن هم با ایجاد تسهیلات لازم.

بر طبق آئین نامه ماده 2800 (طرح ساختمان در برابر زلزله) به علاوه ی طبقه زیر زمین می توان ساخت و چنانچه تعداد طبقات بیشتر باشد مجاز به ساخت این گونه ساختمان ها نیست.2- ساختمان های اسکلت بتن مسلح :

در این جا مانند قابهای فلزی بار توسط قاب عمل می شود. فقط جنس قاب از بتن مسلح می باشد منظور از بتن مسلح بتنی است که در داخل آن به تعداد لازم و کافی میلگردها کار گرفته شده و هر دوی مصالح (بتن و میلگرد) در مقاومت قطعه در برابر بتنهای فشاری مقاومت می نماید البته بتن در برابر تنشهای کششی مقاومت کرده و گاهی در مقابله با تنشهای فشاری هم با بتن مشارکت می کند.مراحل اجرایی ساختمان :

اجرای یک ساختمان را می توان به سه مرحله عملیات خاکی، سفت کاری و نازک کاری تقسیم نمود.

عملیات خاکی شامل پیاده کردن نقشه تسطیح زمین، پی کنی، گود برداری، حفر چاه های فاضلاب و از این قبیل کارها می باشد .سفت کاری :

اصولاً به اجرای اسکلت بندی ساختمان مربوط می شود. که شامل پی سازی، دیوار چینی، عایق کاری، اسکلت بندی و ستون، تیرریزی اجرای سقف شیب بندی و از این قبیل مسائل می باشد.

نازک کاری :

شامل کارهایی از قبیل اندودها، سفید کاری، کاشی کاری، سنگ نما، فرش کف ، موازییک یا سنگ پلاک، نقاشی، در و پنجره ، نماسازی ، شیشه ، لوله کشی ، نصب ادوات برقی و مکانیکی و سایر موارد تا تشکیل ساختمان خواهد بود.

پیاده کردن نقشه و عملیات خاکی :

اولین مرحله از اجزای ساختمان، پیاده کردن نقشه می باشد که عبارت است از انتقال اندازه های روی نقشه در روی زمین با ابعاد و مقیاس طبیعی. معمولاً نقشه پی کنی یا پی سازی را در روی زمین پیاده می نمایند بهتر است قبل از پیاده کردن نقشه روی زمین مورد احداث تسطیح گردیده و کلیه مواد و خاکهای زائد و نباتی وریشه های احتمالی گیاهان، برداشته و از محل کارگاه خارج گردد.

پیاده کردن نقشه را می توان به دو صورت انجام داد :

1- با استفاده از دوربین نقشه برداری برای ساختمان ها با پلان بزرگ و متنوع

2- با استفاده از متر و طناب برای ساختمان های معمولی

در اینجا فقط روش استفاده از متر و طناب برای پایده کردن نقشه شرح داده می شود:

برای پیاده کردن نقشه وسایل مورد نیاز برای کار شامل متر، طناب میخ چوبی و گچ می باشد در صورتی که زمین دارای شیب باشد به شمشه، تراز و شاقول نیز نیاز
می باشد. منظور پیاده کردن زوایای قائمه در روی زمین است که با استفاده از قضیه فیثاغورت در زمین مثلث قائم الزاویه عمل پیاده کردن نقشه را انجام می دهیم . در مثلث قائم الزاویه مربع وتر برابر است با مجموع مربعات دو ضلع دیگر :

حال اگر مثلثی داشته باشیم که طول و عرض اضلاع آن 5 متر و دیگر اضلاع آن 3 و 4 متر باشد ، مثلث حتماً قائم الزاویه خواهد بود. زیرا روش کار بدین صورت است که : یک محور مشخص را در نظر می گیریم بنابراین سه ضلع ساختمان معلوم و مشخص است که این محور را به وسیله میخ کوبی در دو انتهای آن و طناب کشی مشخص می کنیم.

از یک نقطه معلوم A در روی یک محور که یک گوشه از کار می باشد، شروع می کنیم در این نقطه A میخ چوبی کوبیده و به دور آن طناب کشی نموده و یک سرطناب را در امتداد AB قرار داده و طرف دیگر طناب را در امتداد حدود عمود بر ان قرار می دهیم.

از نقطه A به ول دقیق 4 متر در امتداد ثابت AB علامتگذرای می کنیم (نقطه B) سپس از نقطه A روی طناب و در امتداد AC به طول دقیق 3 متر علامت می گذاریم. (نقطه C) طناب را در امتداد AC آنقدر جابجا می کنیم تا فاصله BC دقیقاً 5 متر شود در این صورت محور AC عمود بر محور AB خواهد بود و زاویه قائمه ABC پیاده شده است به همین ترتیب می توان ساختمان را پیاده نمود. برای کنترل از صحت پیاده شدن بایستی مستطیل پیاده شده را در نظر گرفت و قطرهای اصلی آن را اندازه گرفته که بایستی با هم برابر باشند. چنانچه برابر بود عملیات به درستی انجام شده و در غیرن این صورت بایستی مجدداً کنترل شود.

نقشه های ساختمان معمولا در دو جهت عمود بر هم محوربندی شده اند که این محورها در یک جهت با اعداد و در دو جهت عمود با حروف مشخص شده اند. هدف از پیاده کردن نقشه تعیین محل این محورها در روی زمین است که به توجه به ابعاد پی کنی و پی سازی و غیره این محورها برای پی کنی ، پی سازی نصب صفحه، ستون نصب ستون و دیوار چینی به کار می آید و چون در هنگام پی کنی این محورها از بین می روند، لذا آنها را تا فاصله 2 الی 3 متر به جلو و خارج انتقال داده میخ کوبی می نمایند تا در مواقع لزوم دیگر بتوان با استناد به آنها کارها را انجام داد . مسأله دیگر این است که از نظر کارهای ارتفاعی بایست یک نقطه ثابت و مشخص در روی زمین در نظر گرفت که ارتفاع بقیه نقاط ساختمان سازی نسبت به آن سنجیده شود ، این نقطه مشخص که به نمال می تواند با مشخص کردن محلی از دیوار همسایه باشد، با بتن ریزی با ابعاد دلخواه مثلاً 20*20 در 40 سانتی متر در نقطه خارج از ساختمان تعیین نمود.

عملیات خاکی در ساختمان شامل موارد زیر است :

1- برداشت خاکهای زائد و نباتی و ریشه کنی درختان و گیاهان و خارج نمودن آنها از محل مورد احداث

2- تسطیح و رگلاژ و در صورت لازم غلطک زنی و کوبیدن

3- پی کنی جهت اجرای فنداسیون (پی)

4- گودبرداری محل احداث زیرزمین

5- کانال کنی برای محل احداث کانال های تأسیسات

6- حفر چاه های فاضلاب

7- خاک ریزی کف اتاقها به میزان لازم در طبقه مجاور زمین طبیعی (طبقه همکف) با خاک مناسب و کوبیدن آنها با وسائل مناسب.

قیر :

قیر یک ماده سیاه رنگ سختی است که با خاصیت چسبندگی که درگرما به تدریج ذوب و آهکی می شود و به صورت معدنی و پالایشی یا نفتی تولید می گردد . قیر در انواع مختلف تهیه می گردد :
مشخصات عمومی قابل توجه در کلیه قیرها عبارتند از :‌

1- چسبندگی 2- رنگ ثابت 3- قابلیت ارتجاع 4- غیر قابل نفوذ بودن در برابر آب با رطوبت 5- قابلیت حل در بعضی از حلال ها بدون از دست دادن خواصش 6- مقاوم در مقابل اسیدها و بازها و نمک 7- تشکیل دهنده قشر نازک پایدار بر روی اجسام مختلف 8- عایق در مقابل جریانهای الکتریکی قیر در بعضی موارد برخی ازویژگی های خود را از دست می دهد . به طوری که نمی توان به خوبی از آن استفاده کرد ای موارد عبارتند از :

1) در حرارت زیاد تجزیه شده وتوام با اشتعال به ذغال تبدیل می شود . هنگام حرارت دادن قیر جهت ذوب و مصرف آن بایستی دقت نمودکه قیر سوخته . خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد وجود آب در داخل قیر در حال گرم شدن باعث شعله ور شدن و در نتیجه سوختن آن می گردد که در این مورد بایستی دقت لازم بعمل آید . علامت قیر سوخته آن است که رنگ آن قهوه ای بوده وخاصیت چسبندگی ندارد ودر حالی که قیر سالم دارای رنگ مشکل براق وچسبنده است .

2) در محیط مرطوب و آلوده به خاک نرم چسبندگی ندارد .

3) در مقابل فشار و حلال ها تغییر شکل می دهد .

گونی :

به عنوان الیاف نگهدارنده قیر به کار می رود ، گونی مورد مصرف برای عایق کاری بایستی درجه 1 ( ریز بافت ) بوده و کلیه سوراخ های آن با قیر پر گردد . گونی بایدکاملاً سالم وعاری از هر گونه آلودگی از قبیل مواد روغنی باشد . هنگام مصرف گونی نبایستی چروکیده باشد و وزن گونی بایستی حدود 350 الی 400 گرم باشد .

کلیات در مورد عایق کاری رطوبتی :

1) سطح زیر عایق کاری باید صاف وتمیز باشد ، بنابراین زیر عایق را به ضخامت حداقل 2 سانتی متر با یک قشر ملات ماسه سیمان به صورت لیسه ای اندود
می نمایند . ( لیس زدن ) تا بستری مناسب برای ایزولاسیون ایجاد گردد .

در عایق کاری بام به جای اندود ماسه و سیمان می توان از یک یا چند لایه آسفالت نرم به ضخامت حداقل 2 سانتی متر استفاده نمود .

2) عایق کاری باید بر روس سطوح و مرطوب و نم دار به هیچ وجه مجاز نیست .

3) هنگام بارندگی به هیچ وجه نباید عمل عایق کاری انجام پذیرد .

4) به کار بردن میخ برای نصبت ورق های عایق کاری ممنوع می باشد .

5) در محل هایی که عایق کاری در بیش از یک لایه انجام میگیرد ، لایه های متوالی بایستی عمود قرار بگیرند .

6) ورق های عایق بایستی حداقل به اندازه 10 سانتی متر با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند و با قیر کاملاً به یکدیگر بچسبند .

) عایق کاری روی دیوارهای اجرا شده در پایین تر از سطح زمین ( یعنی دیوار با خاک در تماس می باشد و بایستی به وسیله یک دیواره آجری 11 سانتی با ملات ماسه سیمان محافظت گردد ، لبه بالای عایق کاری هیچ گاه نباید پایین تر از تراز طبیعی زمین یا سطح تمام شده باشد

8) در حین اجرای عملیات سطح عایق کاری شده باید از هر گونه آسیب دیدگی و یا مجاورت در برابر عوامل خورنده نظیر آهک محافظت شود.عایق کاری با قیر و گونی :

در عایق کاری با قیر و گونی یک سری نکات کلی بایستی رعایت شوند که اهم آنها عبارتند از :

1) در دمای کمتر از 4 درجه سانتی گراد انجام نگیرد .

2) به قیرهای مصرفی جهت ذوب کردن بیش از 177 درجه سانتی گراد حرارت داده نشود ، حرارت بیشتر خواص قیر با به دشت کاهش می دهد .

3) قیر باید تا هنگامی که گرم و به صورت روان است ، مصرف شود .عایق کاری دیوارهای زمین :

همان گونه که گفته شد در کلیه قسمتهای پشت دیوار خاکریزی می شود و یا در پشت دیوار خاک قرار دارد ،‌ من جمله دیوار زیر زمین ، که جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل دیوار بایستی آن را عایق بندی نمود .

نحوه کار به این صورت است که پس از کرسی چینی عایق افقی روی کرسی رفت و برگشت قائم انجام می دهیم . برگشت قائم قیر و گونی حداقل به ارتفاع 20 سانتی متر بایستی انجام شود . همان طوری که گفته شد سطح زیر قیر و گونی بایستی اندود سیمان و ماسه لیسه ای شود .

پس از اجرای اندود ماسه و سیمان لیسه مراحل اجرای قیر و گونی به ترتیب زیر می باشد :

1- پخش یک لایه قیر 60/70 ( قیرشل ) مذاب به مقدار 5/1 کیلوگرم به متر مربع بر روی سطح ماسه سیمان لیسه ای به طور یکنواخت .

2- در حالی که قیر هنوز گرم است ، یک لایه گونی روی آن گسترده و بر روی سطح فشار داده شود به طوری که در تمام نقاط کاملاً به قیر بچسبد .

3- لایه از قیر مذاب 60/70 به مقدار یک کیلوگرم در هر متر مربع به طور یکنواخت بر روی گونی فوق پخش شود به طوری که تمام سطح گونی را بپوشاند .تذکر :

در مناطق گرمسیر و یا در مواردی که ممکن است قیر به واسطه مجاورت با دودکش ها و یا لوله های آب گرم ،‌گرم شود به جای قیر شل 60/70 باید مخلوط به نسبت دو سوم قیر 60/70 (قیرشل) و یک سوم قیر 25/85 ( قیر سفت ) به کار رود .مراحل اجرای قیر گونی دوار زیر زمین به ترتیب زیر است :

1- اجرای یک تیغه آجری 11 سانتی باملات ماسه و سیمان از روی کف کرسی تا کف زمین طبیعی یا کف تمام شده محوطه تیغه جهت محافظت از عایق قیر و
گونی می باشد .

2- اندود ماسه سیمان لیسه ای به ضخامت 2 الی 3 سانتی متر روی تیغه محافظ مذکور اجرا می شود .

3- پخش یک لایه قیر60/70 به طور یکنواخت و در حالت مذاب بر روی اندود ماسه سیمان فوق ، پخش قیر از بالا به پایین انجام میگیرد . قیر باید سطح را کاملاً بپوشاند و هیچ منفذی بدون قیر اندود باقی نماند .

4- چسباندن گونی روی قیر فوق در حالی که قیر هنوز گرم است که به صورت گسترده بر روی سطح فشار داده شود به طوری که در تمام نقاط کاملاً به قیر بچسبد .

چنانچه لایه های گونی به صورت افقی نصب شوند ، بهتر است که انجام کار با چسباندن گونی از پایین به بالا صورت گیرد .

همان گونه که گفته شد ، لایه های گونی حداقل 10 سانتی متر هم پوشانی داشته باشند

5- بعد از اینکه در کل سطح گونی نصب شد مجدداً یک لایه قیر 60/70 به مقدار یک کیلوگرم در متر مربع به طور گسترده و یکنواخت بر روی گونی فوق اندود می شود به طوری که تمام سطح کار کاملاً از اندود قیر پوشانده شود و هیچ منفذی باقی نماند چنانچه خواسته باشیم از دو لایه گونی استفاده نمائیم لایه دوم بایستی در جهت عمود بر لایه قبلی انجام گیرد . پس از انجام ایزولاسیون به طریق فوق دیوار اصلی زیر زمین را چسبیده این لایه ایزولاسیون اجرا می کنند .

بایستی دقت نمود که هنگام آجر چینی آسیب به قیر گونی انجام شده نرساند .

عایق روی کرسی چینی ( پی ) :

پس از انجام کرسی چینی و همچنین لبه های قائم را به ارتفاع حداقل 20 سانتی متر اندود ماسه سیمان لیسه ای کشیده و سپس به طریق مشابه قبلی قیر گونی انجام شود . جهت جلوگیری از آسیب دیدگی قیر و گونی به ویژه در محل درها که دیوار چینی نمی شود و یا مکان هایی که ممکن است دیوار چینی بعداً انجام شود بهتر است روی قیر گونی انجام شده و یک لایه اندود ماسه سیمان کشیده شود .

در ساختمان ها با مصالح بنایی معمولاً پس از تاجرای عایق قیرگونی روی آن یک رج آجر می چینند که هم مبنای اداره کار در ارتفاع می باشد و هم عایق قیر گونی از صدمات احتمالی محافظت می شود .عایق پشت بام :‌

بامها به طور کلی بر دو نوع هستند : 1 – بام های شیب دار 2- بام های مسطح

اجرای بام های شیب دار بیشتر در نقاطی که بارندگی زیاد است ، مانند شمال ایران رواج گسترده داشته و اجرای خاص خود را دارد و بیشتر به صورت خرپای اجرا شده و یونش روی آن معمولاً ورقهای گالوانیزه یا ورقه های آز نسبت سیمانی نظیر ایرانیت و یا انواع دیگر آن می باشد .

مراحل اجرای عایق بام و نظایر آنها :‌

1) پس از اجرای سقف ( طاق ضربی ، تیرچه بلوک یا هر سیستم دیگر ) با استفاده از بتن سبک پشت بام را شیب بندی می نمائیم . این شیب بیش از 1 تا 3 درصد به سمت ناودان ها می باشد .

عمل شیب بندی توسط کروم بندی انجام می پذیرد ، به این ترتیب که با ریسمان کشی و یا آجرچینی از بلندترین نقطه شروع و با پایین ترین نقطه که محل ناودانها می باشد ، سیستم کلی پشت بام را مشخص نموده و در فواصل بین کروم بندی ها این بتن سب را می ریزند و بدین طریق سطح شیب دار به دست می آید .

2) پس از تمیز کردن سطح شیب دار فوق یک قشر ملات ماسه سیمان به ضخامت حداقل 2 سانتی متر و با عیار 1 به 4 ( 300 کیلوگرم بر متر مکعب ) اندود می شود . اندود باید بهصورت صاف یا لیسه ای باشد به جای اندود ماسه و سیمان می توان از آسفالت نرم با همین ضخامت استفاده شود .

3) یک قشر قیر مذاب 60/70 به مقدار حداقل 2 کیلوگرم در متر مربع یکنواخت روی سطح فوق پخش می شود به طوری که تمام سطح را بپوشاند .

4) یک لایه گونی خشک و تمیز بدون چروک بر روی سطح قریی فوق کشیده
می شود و با فشار آنرا کاملا به قیر می چسبانیم به طوری که در تمام نقاط کاملا به قیر بچسبد .

5) قشری از مخلوط قیر 60/70 و قیر 85/25 به نسبت مساوی و به صورت مذاب و به مقدار 5/1 کیلوگرم در هر متر مربع به طور یکنواخت بر روی گونی پخش می گردد .

6) مجددا یک لایه گونی مطابق بند 4 بر روی اندود قیری فوق اجرا می شود این لایه گونی در جهت عمود با لایه اولی بایستی اجرا شود .

7) لایه ای مخلوط از قیر مذاب 6/70 ، 25/85 به نسبت 1 به 2 به مقدار 5/1 کیلوگرم بر متر مربع بر روی آخرین لایه گونی به طور یکنواخت که تمام سطح را بپوشاند پخش گردد .

8) پس از انجام عایق قیر گونی به طریق فوق جهت محافظت از آن بایستی روی آن را با آسفالت یا موزائیک فرش پوشاند . در صورتی که پوشش محافظ آسفالت باشد ، باید روی عایق را با یک قشر 3 سانتی آسفالت به عیار 160 تا 180 کیلوگرم بر متر مکعب پوشاند و با غلطک دستی کاملاً متراکم نمود . اما چنانچه پوشش محافظ عایق موزائیک یا آجر سیمانی باشد بهتر است که یک قشر ماسه درشت به ضخامت حداقل 5 سانتی متر روی عایق پخش گردد . برای جلوگیری از داخل شدن دانه های ماسه به داخل ناودان ها ، اطراف سوراخ ناودان را با جدار فلزی مشبک گالوانیزه می پوشانیم پس از پخش کردن ماسه فوق ، روی آن را با موزائیک یا آجر سیمانی بدون ملات فرش می نمایند فقط لاز درزها را با دوغاب سیمانی یا ماسه نرم یاخاک سنگ پر می کنند .