در چند روز اخیر، ماجرای تخفیف ندادن ایرانسل به برخی کاربران اینترنتی حاشیه‌هایی را ایجاد کرده است. بعد از خبر کاهش تعرفه مصرف آزاد اینترنت برای دریافت محتوای شماری از وب سایت‌های ایرانی، این دومین خبر پیرامون اپراتورهای تلفن همراه و خدمات اینترنتی آن‌ها بود که در چند وقت اخیر دست‌به‌دست در فضای مجازی و سایت‌های خبری چرخید. اما ماجرا از چه قرار است؟


در چند روز اخیر، ماجرای تخفیف ندادن ایرانسل به برخی کاربران اینترنتی حاشیه‌هایی را ایجاد کرده است. بعد از خبر کاهش تعرفه مصرف آزاد اینترنت برای دریافت محتوای شماری از وب سایت‌های ایرانی، این دومین خبر پیرامون اپراتورهای تلفن همراه و خدمات اینترنتی آن‌ها بود که در چند وقت اخیر دست‌به‌دست در فضای مجازی و سایت‌های خبری چرخید. اما ماجرا از چه قرار است؟

حدود ده روز پیش خبری پیرامون اپراتورهای تلفن همراه و کاهش تعرفه خدمات اینترنتی آن‌ها رسانه‌ای شد. در آن خبر ذکر شده بود که بر اساس مصوبه سازمان رگولاتوری، دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تعرفه اینترنت آزاد خود را برای تعدادی از سایت‌های پربازدید ایرانی کاهش داده‌اند. همراه اول اعلام کرد در راستای اجرای سیاست‌ها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب‌وکارهای بومی این اپراتور تعرفه اینترنت آزاد را برای 210 سایت پربازدید داخلی که توسط سازمان تنظیم مقررات اعلام شده بود، 50 درصد کاهش داده است. همچنین ایرانسل به‌عنوان اپراتور دوم تلفن همراه در کشور نیز اعلام کرد در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و با هدف حمایت از تولید محتوای داخلی پس از راه‌اندازی فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، تعرفه مصرف آزاد اینترنت را برای دریافت محتوای برخی وب ‏سایت‌های ایرانی به نصف کاهش داده است. بر اساس اعلام ایرانسل، مشترکان اعتباری این اپراتور با اجرای این مصوبه قادر خواهند بودکه با خرید بسته 5+1، یک گیگابایت ترافیک ویژه دریافت محتوای وب ‏سایت‌های ایرانی و 5 گیگابایت ترافیک برای وب ‏سایت‌های بین‌المللی در اختیار داشته باشند. نکته عجیب دربارهای ایرانسل اینکه این تخفیف تنها برای اینترنت سیم‌کارت عملیاتی شده است و گویا مشترکان وایمکس از این تخفیف محروم هستند.

البته بعد از اعلام اسامی 210 سایت داخلی برخوردار از این شرایط، برخی رسانه‌ها به این موضوع واکنش نشان دادند و خواستار ارائه دلیل برای انتخاب این سایت‌ها شدند. هرچند که بر اساس اعلام سایت همراه اول، دلیل انتخاب این سایت‌ها پربازدید بودن آن‌ها بوده است اما گویا در بین این سایت‌های اعلام شده برخی سایت‌ها بازدید آن‌چنانی نداشته ولی در این فهرست قرار گرفته‌اند. این موضوع شائبه‌هایی را با خود به همراه داشته است.

همچنین در مورخه 11 اردیبهشت 1396 نیز خبر دیگری پیرامون یکی از اپراتورهای تلفن همراه و تعرفه خدمات اینترنتی آن در فضای مجازی دست‌به‌دست شد که در نوع خود جالب بود! خبر حاکی از آن بود که ایرانسل بر روی سایت خود و در بخش مربوط به تغییر شرایط و ضوابط خرید اینترنت همراه، بندی را اعلام کرده که می‌گوید: "آدرس آی‌پی‌های استفاده شده در بسته محتوایی بر اساس اطلاعات دریافتی از شرکت‌های مذکور بوده و در صورت تغییر آن‌ها، ترافیک شبکه به‌صورت عادی محاسبه می‌شود و ایرانسل مسئولیتی در قبال این تغییر نخواهد داشت؛ همچنین در صورت استفاده از نرم‌افزارهای تغییر دهنده آی‌پی‌های داخلی (وی پی ان یا فیلترشکن) در زمان استفاده از اینترنت، حجم مربوط به ترافیک ملی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و درنتیجه امکان اعمال تخفیف ترافیک ملی وجود نخواهد داشت".

به گزارش ایسنا، ایرانسل قبل‌تر اعلام کرده بود که اگر کاربران بدون خرید بسته و با تعرفه آزاد، از یک سری وب ‌سایت‌های ایرانی دیدن کنند، تعرفه مصرف آزاد آن‌ها نصف محاسبه می‌شود و این به شرطی است که آی پی شما ایرانی باشد و از نرم‌افزارهای تغییر آی پی استفاده نشود (وی پی ان و فیلترشکن) چون در این صورت آی پی شما کاملاً تغییر خواهد کرد و امکان تشخیص اینکه شما ایرانی هستید از بین می‌رود. به‌طور مثال در بسته ویژه ۵+۱ که توسط این اپراتور معرفی شده، اگر سیستم قادر به شناسایی آی پی شما نباشد، یک گیگابایت رایگان برای شما محاسبه نخواهد شد و طبق روال همیشگی حجم مربوطه از بسته عادی شما کاسته خواهد شد.

در هر حال طبق اطلاعات به دست آمده، افزوده شدن این بند به شرایط و ضوابط ایرانسل برای خرید بسته‌های اینترنت همراه، نشان می‌دهد که در صورت استفاده از وی پی ان و فیلترشکن‌ها باعث می‌شود که شناسایی آی پی کاربران توسط سیستم با مشکل مواجه شده و در نتیجه تعرفه استفاده از 210 سایت مذکور برای کاربر، آزاد محاسبه خواهد شد.
منبع: تابناک