کلاهبردارانی با ترفند فروش نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای بر روی گوشی موبایل و با ایجاد یک صفحه فیشینگ ، توانسته اند ظرف مدت کوتاهی 800 میلیون ریال از حساب 40 هزار نفر از شهروندان برداشت کنند.


فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بهترین مکان برای تبلیغ و فروش موارد غیر مجاز و البته بهترین مکان برای سوء استفاده کلاهبرداران از افرادی است که کالاهای غیر مجاز خرید می کنند.

طی گزارشات اعلام شده از جانب پلیس فتا، کلاهبردارانی با ترفند فروش نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای بر روی گوشی موبایل و با ایجاد یک صفحه فیشینگ ، توانسته اند ظرف مدت کوتاهی 800 میلیون ریال از حساب 40 هزار نفر از شهروندان برداشت کنند.

این کلاهبرداران با ایجاد صفحه ای در شبکه های اجتماعی به تبلیغ و جذب مشتری برای نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای نموده و سپس با ترفند فیشینگ و ساخت یک درگاه پرداخت جعلی، از کاربران مبلغ 2000 تومان برای خرید نرم افزار مطالبه می نمودند اما هنگامی که کاربر از طریق صفحه جعلی درگاه پرداخت وارد می شود، آنها اطلاعات کارت کاربران را ثبت می کردند و به جای 2 هزار تومان، 20 هزار تومان برداشت می کردند و اینگونه توانستند ظرف مدت اندکی، 80 میلیون تومان کلاهبرداری کنند. شیوه این کلاهبرداران اینگونه بوده بوده است که کاربرانی را به دام بیندازند که به دلیل خرید نرم افزار های غیر مجاز، و با توجه به اینکه مبلغ برداشتی آنها زیاد نیست به پلیس مراجعه نکنند و بتوانند به کلاهبرداری خود ادامه دهند اما کارشناسان پلیس سایبری با رصد فضای مجازی و برخورد با صفحه فیشینگ ایجاد شده توسط این کلاهبرداران بلافاصله نسبت به مسدود کردن آن و خارج کردن دسترسی کاربران به درگاه پرداخت الکترونیکی ایجاد شده توسط آنها، از بروز کلاهبرداری های دیگر توسط این مجرمان جلوگیری کردند.

توصیه ایران هشدار به کاربران این است که حتما از آنتی ویروس ها و آنتی فیشینگ های قوی استفاده کنند و خرید نرم افزارهای خود را از فروشگاه های مرجع و قانونی انجام دهند چرا که احتمال کلاهبرداری با ترفند فیشینگ در سایت های غیر رسمی به مراتب بیشتر است چون آنها نمی توانند درگاه پرداخت برای سایت خود دریافت کنند . هم چنین کاربران دقت کنند که تبلیغات در شبکه های اجتماعی عموما تبلیغاتی غیر واقعی و کذب است و حتما قبل از خرید از این شبکه ها، صحت گفته های آنها را به دقت چک کنند.
منبع : ایران هشدار